Płatności elektroniczne, podobnie jak bankowość internetowa na stałe weszły do naszego życia. Korzystamy z nich niemalże codziennie – używamy ich do opłacania zakupów, usług, rachunków, a także do załatwiania różnych spraw urzędowych. Są wygodne, pozwalają oszczędzić czas, możemy z nich korzystać w każdej chwili i każdym miejscu. Niestety, wykorzystują to przestępcy, którzy chcą wyłudzić od nas nasze dane lub pieniądze.

Mimo wielu różnych zabezpieczeń, jakie wprowadzają operatorzy płatności internetowych, stale musimy być czujni i rozważnie podchodzić do stron, na których przeprowadzamy operacje finansowe.
Jedną z najważniejszych zasad o której musimy pamiętać to zasada ograniczonego zaufania i dokładna weryfikacja strony internetowej, na której się znajdujemy. Zawsze sprawdzajmy adres strony – czy jest poprawny, nie zawiera błędów, znaków specjalnych. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, zrezygnujmy z wizyty na niej.
Operatorzy płatności internetowych umożliwiają dokonywanie opłat za pomocą różnych środków np. kodów jednorazowych (m.in. BLIK), kart płatniczych, portfeli wirtualnych czy bezpośredniego logowania się do naszego banku. Dzięki temu każdy może wybrać taki sposób, który jest dla niego najwygodniejszy.
Kupowanie przez internet różnych usług i produktów wiąże się z ryzykiem natrafienia na oszustów, którzy mimo otrzymania od nas środków finansowych, nie dostarczają zamówionego przez nas towaru.
Podczas zakupów internetowych jednym z pomocnych rozwiązań jest korzystanie z kart płatniczych, które w razie problemów z usługodawcą, umożliwiają zwrot naszych środków finansowych.